U uvodnoj riječi, predsjednik lovačkog društva „Lisjak" Kastav Mirko Zlatar obratio se svim lovcima i uvaženim gostima, opisujući povijest društva koje ima dugu tradiciju lovstva i lovnog turizma. Organiziranim lovom na području Kastavštine počelo se još u 19. stoljeću, no 1911. godine u Svetom Mateju osnovano je Kastavsko lovačko društvo, sa više od stotinu lovaca iz Kastavštine i područja Rijeke. Zahvalio se svim generacijama lovaca koji su svojim radom unaprijedili i očuvali bogatstvo flore i faune kastavskog kraja. U 2023. godini, zbog pandemije koronavirusom, obilježena je 110. godišnjica društva, izdana je monografija te je premijerno prikazan i dio filma koji govori o povijesti tog lovačkog društva.
Danas lovačko društvo broji 144 člana i 3 lovačka pripravnika, koji gospodare zajedničkim otvorenim lovištem VIII/127 – "Kastav” koje ima ukupnu površinu od 11.433 ha, od toga je lovno područje 7.600 ha. Lovište zauzima prostor sjeverno od grada Rijeke do granice s Republikom Slovenijom (Rupa), zapadnu granicu lovišta čini prometnica Matulji – Rupa, a istočnu najvećim dijelom vodotok Rječine i to od izvora do ušća.
- Trofeji divljači su sastavni dio prirode koja nas okružuje, te su ujedno dokaz čovjekovog utjecaja na gospodarenjem staništima divljači i njegovom doprinosu u razvoju, kao i utjecaj nas lovaca koji je presudan za pravilno gospodarenje staništima divljači koja uključuje brojnost držanja optimalnog broja kako bi se izbjegle i štete na poljoprivrednim usjevima. Ljudi moraju znati da lovci nisu predatori, već se aktivno brinu o očuvanju prirode i osjetljivoj ravnoteži između civilizacije i divljine - rekao je na otvaranju izložbe predsjednik Mirko Zlatar.
Najstarijom lovačkom kućicom "Gradina” gospodari lovna grupa Lipa-Rupa, no nakon toga ostale lovačke grupe krenule su u izgradnju objekata, te ih danas društvo ima 7. Osim gradnje lovačkih kuća, podizale su se i lovačke čeke, automatske hranilice, jasle, hranilišta, solišta, kaljužišta, pojilišta, lovačkih skloništa i staza, te su time vrijedne lovkinje i lovci obogaćivali svoje lovište.
O samoj izložbi riječima se obratio se tajnik lovačkog društva Igor Barak,informiravši da je prvu izložbu lovačko društvo imalo 1977. godine, a zadnja (peta po redu) bila je 2011. godine. Posjetitelji su na izložbi mogli vidjeti brojne trofeje ulovljene na ovom lovnom području a to su jelen obični, srnjak, smeđi medvjed, vepar, jazavac, lisica, čagalj, muflon, divlja mačka i ris, te brojne sitne divljači.
Gradonačelnik Grada Kastva Matej Mostarac zahvalio se domaćim lovcima na aktivnostima u lovištu kojem gospodare, napomenuvši da je Grad Kastav prepoznao njihov nesebični rad, koji nesebično pomažu i pri provedbi programa zaštite divljači u Gradu Kastvu na zadovoljstvo svih građana. Zaključio je da će kroz ovu izložbu mnogi posjetitelji moći naučiti o divljim životinjama koje obitavaju u šumama Kastavštine te djelatnostima svih lovaca.
Dr. sc. Josip Malnar se nadovezao da LD „Lisjak" Kastav gaji poseban odnos prema stečenim lovačkim trofejima, koji odražavaju uspješnost gospodarenja lovištem. Funkcija lovaca nije samo lov, nego i gospodarenje lovištima, uzgoj i zaštita divljači, flore i faune i zaštita prirode, a posebno svakodnevno briga o prihrani i prehrani divljači, održavanju remiza i košnji livada, izgradnji i održavanju lovnotehničkih i lovnogospodarskih objekata te niza drugih aktivnosti.
- Lovačko društvo „Lisjak" Kastav je jedno od vodećih članica našeg Saveza, te ste i iz tog razloga 1998. godine proglašeni za najbolje lovačko društvo u Primorsko-goranskoj županiji. 2007. godine u Novom Vinodolskom organizirana je izložba na razini naše županije, na kojoj su bili izloženi i brojni trofeji koji se danas nalaze u ovom prostoru – rekao je predsjednik dr. sc. Josip Malnar, zaključivši da mu je posebno drago što je lovačko društvo izradilo medalje za izložbene eksponate, što govori da posebnu pažnju poklanja trofejima koji su stekli vrijedni lovci ovoga društva. Svim lovkinjama i lovcima zaželio je puno uspjeha u budućem radu i dobru kob.
Dr. sc. Nado Bukvić, član Izvršnog odbora Lovačkog saveza PGŽ-e i matični član lovačkog društva zahvalio se svima koji su sudjelovali u pripremi i organizaciji ove izložbe lovačkih trofeja, poželjevši da ovakovih izložba bude što više kako bi sve aktivnosti lovaca približili svim građanima lijepe naše.
Simboličnim rezanjem vrpce Vasiljka Starca, glavnog lovnika i predsjednika za ocjenjivanje lovačkih trofeja i gradonačelnika Mateja Maroslavca otvorena je 6. lovačka izložba u Kastvu. Posjet izložbi bio je besplatan.
Tekst i foto: Bojan Marković